Preparaty i środki na kleszcze

Jednym ze sposobów na ochronę przed ukąszeniami kleszczy jest stosowanie odpowiednich środków na nie. Obecne dostępne są przeróżne preparaty, a wiele z nich ma też chronić przed ugryzieniami komarów.

Środki na kleszcze można podzielić na te dla dorosłych, dla dzieci oraz dla zwierząt. Pośród preparatów dla ludzi można znaleźć spreje, żele czy kremy. Stosuje się je na odsłoniętą skórę. Można też wypróbować bardziej naturalne metody – kleszcze odstrasza zapach maści rozgrzewającej. Poza tym można kupić olejki eteryczne, których opary również są nieprzyjemne dla kleszczy. Wystarczy kilka kropel na skórze czy ubraniu. Zazwyczaj podgrzewa się je w specjalnym kominku i opary działają na pewien obszar dookoła. Najskuteczniejszy jest olejek miętowy i paczulowy. Jednym ze sposobów odstraszania i pozbycia się kleszczy z ogrodu jest spryskanie działki chemicznym preparatem. Natomiast prawdopodobnie będzie on zabójczy również dla innych owadów.

Żeby nie było konieczności usuwania kleszczy u psa lub kota można wypróbować specjalną obrożę. Jest ona nasączona substancjami, które są uwalniane do skóry i sierści przez cały czas noszenia obroży. Jest to całkowicie bezpieczne dla zwierzęcia, ewentualnie na początku może wystąpić swędzenie w miejscu, gdzie znajduje się obroża. Wtedy trzeba ją ściągnąć. Tego typu produkty działają również na pchły. Jeśli jednak zwierzę nie toleruje zbyt dobrze obroży można zastosować krople, które wciera się w kark. Są też spreje, płyny i szampony. Niektóre preparaty można stosować w taki sposób, że spryskuje się nimi nie tylko zwierzę, ale również jego legowisko i w ogóle otoczenie, w którym przebywa. Bez wątpienia wyciąganie kleszczy u ludzi i u zwierząt nie jest zbyt przyjemne, a na dodatek w takiej sytuacji od razu pojawia się obawa, że pajęczak przeniósł jakąś chorobę.  Właśnie dlatego naprawdę warto zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i zwierzęta przed ukąszeniami kleszczy. Skąd wiadomo który środek będzie najskuteczniejszy? Można zapytać o radę podczas jego wybierania lub poczytać wcześniej na ten temat. Niektórzy natomiast wolą po prostu wypróbować samodzielnie różne preparaty.